MBR20200CT
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MBR20200CT
Mfr.Part # : MBR20200CT
Manufacturer : SMC Diode Solutions
Description : DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO220
Stock : 17851
Product Category : Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Reverse Leakage @ Vr : 1 mA @ 200 V
Diode Configuration : 1 Pair Common Cathode
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 150°C
Package / Case : TO-220-3
Product Status : Active
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 900 mV @ 10 A