105HC3600K4VM6
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
105HC3600K4VM6
  • 1
Mega Source # : MEGA-105HC3600K4VM6
Manufacturer : Illinois Capacitor (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP FILM 1UF 10% 600VAC CHAS MT
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage Rating - AC : 600V
Tolerance : ±10%
Termination : Threaded, Female
Size / Dimension : 2.953" L x 1.969" W (75.00mm x 50.00mm)
Series : HC3
Package / Case : Nonstandard
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Mounting Type : Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time : 23 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.193" (30.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 500 µOhms
Dielectric Material : Polypropylene (PP)
Detailed Description : 1µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP) Nonstandard
Capacitance : 1µF