TSML1000
Mfr.Part # : TSML1000
Manufacturer : Vishay
Description : EMITTER IR 940NM 100MA SMD
Stock : 21411
Product Category : LED Emitters - Infrared, UV, Visible
Current - DC Forward (If) (Max) : 100mA
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Orientation : Top View
Package / Case : 2-SMD, Z-Bend
Product Status : Active
Radiant Intensity (Ie) Min @ If : 3mW/sr @ 20mA
Type : Infrared (IR)
Viewing Angle : 24°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 1.2V