FS16-070-C2
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
FS16-070-C2
Mfr.Part # : FS16-070-C2
Manufacturer : Triad Magnetics
Description : PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Stock : 277
Product Category : Power Transformers
Center Tap : No
Current - Output (Max) : Parallel 140mA, Series 70mA
Height - Seated (Max) : 23.80mm
Mounting Type : Through Hole
Power - Max : 1.1VA
Primary Winding(s) : Dual
Product Status : Active
Secondary Winding(s) : Dual
Size / Dimension : 34.93mm L x 28.58mm W
Termination Style : PC Pin
Type : Laminated Core
Voltage - Isolation : 4200Vrms
Voltage - Primary : 115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) : Parallel 8V, Series 16V