CSNS300F
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
CSNS300F
Mfr.Part # : CSNS300F
Manufacturer : Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description : SENSOR CURRENT HALL 600A AC/DC
Stock : 2
Product Category : Current Sensors
Accuracy : ±5%
Current - Sensing : 300A
Current - Supply (Max) : 160mA
For Measuring : AC/DC
Frequency : DC ~ 150kHz
Linearity : ±0.1%
Mounting Type : Chassis Mount
Number of Channels : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Output : Ratiometric, Current
Package / Case : Module, Single Pass Through
Polarization : Bidirectional
Product Status : Active
Response Time : 500ns
Sensor Type : Hall Effect, Closed Loop
Voltage - Supply : 15V