CD10FD151GO3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
CD10FD151GO3
  • 1
Mega Source # : MEGA-CD10FD151GO3
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CAP MICA 150PF 2% 500V RADIAL
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage - Rated : 500V
Tolerance : ±2%
Size / Dimension : 0.382" L x 0.209" W (9.70mm x 5.30mm)
Series : CD10
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 12 Weeks
Lead Spacing : 0.142" (3.60mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Height - Seated (Max) : 0.358" (9.10mm)
Features : General Purpose
Dielectric Material : Mica
Detailed Description : 150pF Mica Capacitor 500V Radial
Capacitance : 150pF